חיפוש דירה - הגדרת הנכס המבוקש

השלב הראשון - הגדרת הנכס המבוקש או מה בעצם אנחנו צריכים

בשלב זה עלינו להגדיר את הצרכים שלנו ואת הרצונות שלנו ולשלב בניהם על מנת שנוכל לצמצם את מספר הבחירות שלנו.

כאשר נתחיל בתהליך חיפוש הדירה ניתקל במספר עצום דירות עלינו להתמקד על מנת לייעל את התהליך, כאשר נבין בדיוק מה אנו מחפשים ולמה אנו זקוקים תהליך החיפוש יהיה יעיל ביותר מהיר יותר ויוביל באופן חד משמעי לתוצאות טובות יותר.מיקום מיקום מיקום

אחרי שהחלטתם על תקציב (נושא עליו אפרט בהמשך) קחו מפה של האזור בו אתם מעוניינים לגור וסמנו את הישובים הרלוונטיים שנראים לכם כמתאימים.

מיקום הנכס משליך באופן ישיר על עלות הדירה, ההחלטה היכן לרכוש דירה הנה אחד הגורמים הקריטיים במשוואה כמה תעלה לנו הדירה.

חשוב שבשלב זה תהיה בידנו הערכת התקציב אשר עומד לרשותנו, הערכת התקציב הינה הכלי אשר בעזרתו נבין האם ביכולתנו לרכוש את הדירה במיקום אשר מבוקש על ידינו וכך נוכל להתמקד באזורים אשר רלוונטיים לתקציב העומד לרשותנו.

בהמשך אסביר לכם כיצד לבנות הערכת תקציב על מנת שתוכלו לגשת לתהליך החיפוש עם הנתונים והאומדנים הרלוונטיים מכיוון שעלות הדירה בפועל שונה מהמחיר אותו קובע המוכר כמו כן בתהליך אומדן התקציב יש לשלב עלויות משכנתא שהנן נושא חשוב ומורכב אליו אפרט בהמשך באופן מפורט.

הפרמטרים נוספים עליהם עלינו להתייחס הם בהתאם לצרכים כגון : קירבה לבתי ספר , קירבה לגנים , רמת בתי הספר באזור , קירבה לתחבורה ציבורית מרכזי בילוי, המרחק למקום העבודה.

זכרו כי על מנת להתקרב למיקום יקר ניתן להתפשר בגודל הדירה, קומה גבוהה ללא מעלית, ופרמטרים נוספים.

גודל הדירה

על מנת לבחון סוגיה זו אנחנו צריכים לשקול לא את המצב הנוכחי אלא את העתיד לבוא.

כמה ילדים אתם מתכננים להביא ומתי, האם הילדים כבר גדולים וצפויים לעזוב את הבית, האם אתם זקוקים לחדר עבודה, ההבדל בשטח בין דירות 4 ו 5 חדרים יכול להיות זהה ולכן חשוב לראות את החלוקה הפנימית בדירות ולראות האם ניתן לעשות חלוקה חכמה יותר ולשנות אותה בהתאם לצרכים שלכם.

יש לקחת בחשבון שלגודל יש עלויות ארנונה, ניקיון,חימום וקירור כל המשתנים האלה יכולים להביא להפרש של אלפי שקלים בשנה.

דירה חדשה או דירת יד שניה

דירות חדשות יקרות יותר מדירות ישנות אך הן נושאות יתרונות.

איכות הבניה בשנים האחרונות הולכת וגדלה, החומרים בהם משתמשים הקבלנים עמידים יותר והבניה הינה בסטנדרטים גבוהים יותר בנוסף לכך דירה ישנה צוברת בלאי עם הזמן.

אך אם זאת גם דירה חדשה אינה מבטיחה דבר, ישנן מאות דירות שנמסרו עם ליקוי בניה, שגררו תביעות על איכות הבניה, על הבטחות מהקבלן מול התוצאה שהתקבלה בפועל.

אם זאת ככול שגיל הבנין גבוה יותר יש לקחת בחשבון שיתכן שתזדקקו לשיפוץ מקיף יותר שיגרור עלויות גבוהות יותר מאידך יתכן ודירה ישנה בבניין ישן עם השיפוץ המתאים תשתלם כלכלית יותר מדירה חדשה, ולכן יש לשקלל כל מקרה לגופו.

שיקול נוסף שיש לקחת הוא גורם הזמן - דירת יד שניה מבחינת לוח הזמנים היא גורם עם רמת ודאות גבוהה יותר ביחס לדירה חדשה בה לוח הזמנים הוא גמיש ולפעמים ברמת אי ודאות גבוהה כגון מקרה חפציבה ומקרים נוספים של התמוטטות הקבלן והחברה המבצעת או עיקובים שונים בלוחות הזמנים, גורם זה יכול להיות קריטי לרוכשים שונים.

גורם נוסף הוא "החתול בשק" - חלק מהדירות החדשות נמכרות על בסיס הדמיה שלעיתים המרחק בינה לבין מה שמתקבל בפועל רחוק מהמצופה, תיקים רבים בבית משפט נידונים בנושא זה.

השכנים - כאשר אנחנו קונים דירה חדשה או דירה על הנייר אין אנחנו יודעים מי השכנים העתידים להתגורר איתנו.

שיקול נוסף הוא שכונות חדשות לעיתים אינן מכילות בתוכם מתחמי שירותים כגון מכולות,גני ילדים ועוד שירותים אורבניים ולכן אנו זקוקים לרכב על מנת לקבל את השירותים הללו, כמו כן שכונות חדשות הינן במקרים רבים נראות כאתר בנייה במשך זמן רב כתוצאה מהקמת בנינים לאורך תקופות זמן ארוכות באזור הבניה.


 

מנהל מקרקעי ישראל
לשכת שמאי מקרקעין בישראל
התאחדות הקבלנים
משרד הבינוי והשיכון
Ministry of Industry
משרד האוצר
כל מה שחובה לדעת כשקונים דירה, מוכרים דירה ומשקיעים בנדל"ן
קבוצת נדל״ן דיל