איך לסיים את מסלול שמאות המקרקעין?


שמאות מקרקעין הנה אחד המסלולים המאתגרים ביותר מבחינה אקדמאית בשל רמת הקושי של מבחני לשכת שמאי המקרקעין.

אין אני מתכוון לדון האם הקושי העצום במבחנים ואחוז העוברים  המזערי שלעיתים יורד מ 20 אחוז - כלומר מתוך 20 נבחנים יעברו 4 או 3 בלבד את המבחן הנו נכון או לא נכון, אך אחוז עוברים נמוך  היא סיטואציה  שמתחוללת לעיתים קרובות במבחנים רבים כמו מיסוי מקרקעין, תכנון ובניה ב ועוד מבחנים שונים.

אומר באופן ברור רמת הקושי העצומה דואגת באופן חד משמעי לאיכות המועמדים שמסיימים את המסלול ומונעת את "הצפת" המקצוע כמו שמתחולל במקצועות רבים כמו עריכת דין, ראיית חשבון ועוד.

במהלך הלימודים תעברו מספר רב של מבחנים בנושאים שונים ומגוונים החל  מקורסים כללים כגון  מימון, מיפוי ומדידה ועד קורסים ספציפים כגון דיני תכנון ובניה, מיסוי מקרקעין ועוד.

דבר אחד אני יכול לומר באופן ודאי על מסלול הלימודים, גיוון הקורסים בנושאים השונים וההתעמקות הרבה הדרושה על מנת לסיים את המסלול המאתגר אכן מוציאה את המועמדים הטובים ביותר, הנחושים ביותר, והחכמים ביותר.

כמה מילים לגבי שמאי מקרקעין וחלומות באספמיה, האם שמאי מקרקעין עושים מליונים התשובה באופן וודאי היא לא.
שמאי שכיר עם נסיון ירוויח 8 - 12 אלף ש"ח ברוטו בחודש, אכן לא משכורת היטק וממש לא מתקרבת למשכורות של מקצועות שונים אך היתרון טמון בעניין הקיים במקצוע לאלו שנדל"ן הוא חלק מה DNA  שלהם.

אז מה צריך בכדי להיות שמאי מקרקעין?

נחישות 
גם הטובים ביותר החכמים ביותר ואלו שהשקיעו את כל כולם בלימוד נכשלים לעיתים קרובות במבחנים השונים וצריכים לגשת שוב ושוב, ועלינו להבין נושא אחד חשוב - אין מועד ב!!!, נכשלתה במקצוע כלשהו תמתין חצי שנה למבחן נוסף שיתכן ויהיה קשה יותר, אני מכיר שמאי מקרקעין שבמהלך המסלול נכשלו אף 3 פעמים באותו מבחן עד שלבסוף עברו אותו.

הקרבה
מסלול הלימוד הוא תובעני ביותר, אין כאן מה שנקרא "על הדרך" "חצי הילוך" וכדומה.
אינטסיביות הלימוד היא עצומה, ההתעמקות הנדרשת היא עצומה ולכן מי שרוצה לעבור את המסלול חייב להקדיש את כל מרצו ושעות רבות ואין סופיות מזמנו החופשי ואלו מאיתנו שמשלבים אותו עם עבודה במשרה מלאה ורובנו כאלה נדרשים לתעצומות נפש רבות  ונחישות אין סופית ואין אני מגזים.
 
חוכמה, דקדוק ויכולת מתמטית
המבחנים באמת קשים ודורשים הן יכולת מתמטית ברמה גבוהה, הן הבנת דקויות וזיכרון חזק - אלו מבחנים קשים ואני מדבר הן מנסיוני בתור בוגר מדעי המחשב מתמטיקה והן מנסיון של רבים מחברי לספסל הלימודים.


איך לעבור את מסלול שמאות המקרקעין בהצלחה? ולמה בעצם הקמתי את מערך ההרצאות ולמה אני עושה זאת.

פעמים רבות נשאלתי טל למה אתה משקיע בבנית מאגר ההרצאות, באחזקת אתר אינטרנט , קבוצת פייסבוק, מענה לשאלות ועוד.
אין לי שום רווח כספי או אחר  אלא התשובה  נעוצה באורך החיים שלי, מנסיון החיים שצברתי הבנתי דבר אחד אם תיתן תקבל ישנו גלגל בחיים , ולכן אני קורא לשאר האנשים שנעזרים בהרצאות  - כתבתם וסיכמתם את החומר, נעזרתם בהרצאות שכתבו ועמלו עליהם סטודנטים אחרים - שלחו לי את החומר אותו כתבתם וכמו שאתם נעזרתם עיזרו לאחרים.


ריכוז כל החומרים שאספתי והכנתי לטובת הנמצאים במסלול שמאות מקרקעין

כאן תוכלו למצוא את ריכוז כל החומר והמידע שהכנתי ויצרתי לטובת סטודנטים לשמאות מקרקעין.

קבוצה לשאלות ותשובות בפייסבוק

פתחתי ואני מנהל באופן פעיל את הקבוצה הבאה בפייסבוק, הקבוצה נועדה לשאלות ותשובות והעברת מידע קונקרטי הנוגע לשמאות מקרקעין, כל פרסומת מסוג זה או אחר שאינה נוגעת לשמאי מקרקעין תימחק מיידית.

להצטרפות לקבוצה לחצו כאן.

מאגר הרצאות להורדה
מאגר הרצאות עצום שאינו מסודר אך למעשה מכיל את כל החומרים שנשלחו אלי, מאגר זה אינו מסודר אך מכיל חומרים רבי ערך.

האתר שמאי מקרקעין
האתר מכיל את ההרצאות הטובות ביותר שהגיעו אלי מטובי הסטודנטים, החומר מסודר ביותר לפי קטגוריות, מסר ממני : נעזרתם והורדתם הרצאות, יש לכם סיכומים שלכם - עברתם את המבחן נעזרתם - תעזרו בחזרה!

האתר שאל את טל

באתר בו אתם נמצאים אתם תוכלו למצוא מידע עצום ורחב היקף בנושאים שהנם קריטים לשמאי מקרקעין במיוחד לאלו מכם שאינם באים מעולם הנדל"ן חשוב מאוד שתבינו את הנושאים באתר ותשקיעו את הזמן לקריאת החומר הכתוב בו, החומר באתר זה יתן לכם את הידע האמיתי שדרוש לשמאי מקרקעין - ידע מהשטח ולא מהאקדמיה ויתן לכם תשובות רבות לשאלות שבוודאי שתישאלו בעולם האמיתי של הנדל"ן.

קורסים ספציפים וחשובים

אני מעיד מנסיון של מקור ראשון שעבר את הקורסים הרלוונטים, הקורסים הבאים שמובאים לכם כאן באתר גול ועל ידי המהנדס אורן פורת יחסכו לכם זמן עצום בתהליך הלימוד ובשל אופן הלימוד האנטנסיבי למעשה יבהיר לכם נושאים שלא היו ברורים לגמרי ב

קורס בהנדסת בניין

קורס בסטסטיקה

קורס במיקרו מאקרו

קורס במימון

קורס בחשבונאותקורס במיקרו מאקרו


 

מנהל מקרקעי ישראל
לשכת שמאי מקרקעין בישראל
התאחדות הקבלנים
משרד הבינוי והשיכון
Ministry of Industry
משרד האוצר
כל מה שחובה לדעת כשקונים דירה, מוכרים דירה ומשקיעים בנדל"ן
קבוצת נדל״ן דיל