מכירת דירה - מס שבח

 

בפרק זה אסביר לכם מהו מס השבח?, איך ניתן לחסוך במס השבח?, מהו פטור ממס שבח?, האם כדאי להשתמש בפטור?, ועוד נושאים אשר חיוניים לדעת בעת מכירת דירה.
מס שבח הוא אחד ממרכיבי המיסוי במכירת דירה אשר הנם מורכבים ביותר ולכן חובה להתייעץ בעו"ד שתחום התמחותו הנו מקרקעין על מנת לבדוק בצורה הטובה ביותר כיצד ניתן לשלם פחות על מה אפשר להתקזז, אין ביכולתי לפרוס את מלוא היריעה של מס השבח אלא להסביר את העקרונות החשובים במס זה ולהקנות את הידע החיוני על מנת שתבינו את נושא זה.
אני רוצה לציין כי דווקא במס השבח נתקלתי במקרים רבים של רשלנות עו"ד שנגרמה בגלל חוסר ידע והבנה במס מורכב זה דבר שגרם למוכרי דירה לתשלומים עצומים ומיותרים.

אז מהו מס שבח?


מס שבח הוא המס שנגזר בין שווי הערך שבו נקנתה הדירה לבין שווי הדירה בעת מכירתה, לצורך הדוגמא בשנת 1990 קנה פלוני דירה ב 1,000,000 שקלים וכיום הוא מוכר את אותה דירה ב 1,500,000 , מס השבח יחושב על ההפרש בין הקניה ובין המכירה ובדוגמא זו 500,000 שח.
חובת המס הינה על מוכר הדירה, וללא אישור התשלום ממס שבח לא נוכל להעביר את הדירה לזכותו של הקונה.


כמה נשלם? או מה שיעורו של מס שבח?

חישוב מס שבח הינו נושא סבוך ולכן יש לבצעו על ידי עו"ד שהיתמחותם היא נדל"ן .

נתקלתי במקרים רבים שבהם טעה העו"ד בחישוב מס השבח ולכן יש לשים דגש רב על הנושא במיוחד בעסקאות שאינם עסקאות פשוטות.

אילו פטורים קיימים? ואיך נשתמש בהם?

נושא הפתור ממס שבח מכיל בתוכו מורכבות רבה אשר עו"ד ורואה חשבון מומלחים יכולים למצוא בתוכם את הדרך המיטבית לשלם את המס הנמוך ביותר על ידי שימוש בתכנון הנכון ביותר, קיימים פטורים בשל דירה במתנה, דירה בירושה,פטור עקב גרושים, פטור עקב חלוקת ירושה ועוד , כמובן שאין שקצרה היריעה לפתח את נושא מורכב זה ולפתוח צוהר לתקלות ובעיות עתידיות עקב מורכבות הנושא ולכן אתייחס לשני המצבים הקלאסים שבהם עוסקים רוב מקרי הפטור.

פטור ממס שבח - בעל דירה יחידה למגורים בעל דירה נוספת

-בעל דירה שזו דירתו היחידה למגורים ולא מכר דירה אחרת בטווח זמן של 18 חודשים  יהיה פטור ממס השבח.

-בעל דירה שיש בבעלותו דירה נוספת אך לא מכר דירה בטווח זמן של 4 שנים יהיה זכאי לפטור ממס שבח.

-צו השעה על מנת לעודד מכר דירות החליטה הממשלה להוסיף את פטור צו השעה.

מתי כדאי לא להשתמש בפטור?

לעיתים במידה ותשלום השבח הוא נמוך ואנו יודעים כי או יתכן ונבצע עסקת מכר דירה נוסף רצוי לא להשתמש בפטור, ולשמור אותו לעסקה בה השבח יהיה גבוה יותר.


זכרו כי ידע שווה כוח , בעזרת אתר זה תוכלו לבצע את מכירת הדירה בצורה הטובה ביותר במינימום התקלות האפשרי , כל מה שחובה לדעת שמוכרים דירה .

לחצו פה לתחילת המדריך - מכירת דירה

מנהל מקרקעי ישראל
לשכת שמאי מקרקעין בישראל
התאחדות הקבלנים
משרד הבינוי והשיכון
Ministry of Industry
משרד האוצר
כל מה שחובה לדעת כשקונים דירה, מוכרים דירה ומשקיעים בנדל"ן
קבוצת נדל״ן דיל