נסח טאבו

 

באתר זה תוכלו אפרוס בפניכם את הסודות שחובה לדעת שקונים דירה , כל מה שחובה לדעת על מנת לעשות את קניית הדירה בצורה הבטוחה ביותר והנכונה ביותר.

מאמר זה הוא חלק  מסדרת פרקים שיובילו אותכם לקניית דירה בצורה הבטוחה ביותר במינימום תקלות ובצורה האופטימלית התחילו פה - קניית דירה

במאמר זה אסקור את הנושאים הבאים :

  • מהו נסח טאבו?
  • מה חשיבות נסח טאבו?
  • מתי יש להוציאו.
  • ועוד נושאים שחובה לדעת על נסח טאבו.אז מה זה טאבו בכלל?

טאבו הוא כינוי  או בשפת העם  "לשכת רישום המקרקעין" , כאשר אנו קונים דירה בסיום התהליך המסמך האחרון שמעיד שאנו בעלי הדירה הוא נסח הטאבו.

בנסח הטאבו נוכל לראות למעשה את "תעודת הזהות של הנכס" את פרטיו, מיקומו, עיקולים, משכנתאות, הפקעות ,ירושה, זכויות וכל נושא אחר הנוגע  למצבה המשפטי של הדירה.
חשוב לי לציין שלא כל הדירות בארץ סיימו את תהליך הרישום וחלק מהנכסים רשומים בחברה המשכנת או במנהל מקרקעי ישראל ועדיין לא נרשמו בטאבו.

חשיבות הרישום בטאבו הינה בכך שכאשר הדירה רשומה בטאבו כל התהליכים הקשורים בדירה החל מקבלת משכנתא וכל תהליך משפטי אחר יהיה מהיר יותר וקל יותר הן במהלך קניית הדירה לקונים והן במהלך מכירת הדירה למוכרים, כמו כן דירות הרשומות בטאבו ערכן גדול יותר מדירות שאינן רשומות.
בדירות חדשות אותן אנו קונים מקבלן - הקבלן מחוייב לבצע את תהליך הרישום ולסיימו תוך תקופת זמן מוגדרת.

איך נוציא את נסח הטאבו?

ניתן להוציא נסח טאבו כיום און ליין דרך האינטרנט, לפי מספר הגוש והחלקה ותת החלקה. מדינת ישראל מחולקת על פי גושים כאשר כל גוש מחולק לחלקה המייצגת דירה צמודת קרקע או בניין קומות  כאשר בבניין הקומות תהיה תת חלקה המייצג את הדירה בבנין.
אני חייב לציין שאין להסתפק בבדיקת נסח הטאבו אלא יש לבצע בדיקות נוספות אותן יבצע העו"ד ברשות המקרקעין, ברשם המשכונות ועוד כפי שציינתי בפרקים אחרים.

מתי יש להוציא את נסח הטאבו?

חובה להוציא את נסח הטאבו בשלב בדיקת הנכס - כאשר אנו מעונים לקנות את הדירה  לבדיקה הראשונית, לפני חתימת המכר על מנת לראות שמצבה המשפטי של הדירה לא השתנה לדוגמא מניעת מכירה לשני צדדים במקביל (הונאה עליה תוכלו לקרוא בפרק אודות הונאות בקניית ומכירת דירה) , והן לאחר חתימת הסכם המכר ורישום הערת האזהרה לידי הקונה - מובן מאליו שכל דברים אלו יבצע עו"ד מטעמכם אך יש לוודא כי הוא אכן ביצע את הבדיקות הבאות.

כל המידע לגבי הערת האזהרה שהינו קריטי תוכלו למצוא בפרק העוסק בתהליך המשפטי.

מה ההבדל בין "אישור זכויות של המנהל" לבין הרישום בטאבו?

כמו שציינתי קודם לא כל הדירות סיימו את תהליך הרישום בטאבו ולכן רשומות במנהל מקרקעי ישראל - ההבדל הינו שרק בעלי זכויות במנהל רשאים לקבל את "אישור הזכויות" כמו גן ישנו סעיף המצהיר כי המנהל אינו אחראי למידע אשר מסר באישור הזכויות.

איך בפועל מאתרים את הגוש והחלקה?,איפה נוציא את נסח הטאבו?

בכתובת הזאת נוכל לזהות את הגוש והחלקה על פי כתובת ולהוציא את נסח הטאבו-  זיהוי גוש חלקה והוצאת נסח טאבו

זכרו כי ידע שווה כוח , בעזרת אתר זה תוכלו לבצע את קניית הדירה בצורה הבטוחה ביותר במינימום התקלות האפשרי , כל מה שחובה לדעת שקונים דירה .

לחצו פה לתחילת המדריך - קניית דירהמנהל מקרקעי ישראל
לשכת שמאי מקרקעין בישראל
התאחדות הקבלנים
משרד הבינוי והשיכון
Ministry of Industry
משרד האוצר
כל מה שחובה לדעת כשקונים דירה, מוכרים דירה ומשקיעים בנדל"ן
קבוצת נדל״ן דיל