קבוצת רכישה

קבוצות רכישה היו הטרנד הלוהט של 2009 , גם כיום פונים אלי אנשים רבים בשאלות האם כדאי להצטרף לקבוצה זו או אחרת, מהן הסיכונים ומה הסיכויים בהצטרפות לקבוצת רכישה.

במאמר זה אני יענה על השאלות הנפוצות בהם נתקלתי .

קבוצת רכישה ומחיר סופי

אחת הבעיות המרכזיות היא סוגיית המחיר , כאשר אנו מצטרפים לקבוצה רכישה אין המחיר  המוצג לנו הוא המחיר הסופי , יתכנו שינויים רבים בשיעור ניכר מהמחיר המוצג לנו למחיר הסופי, נתקלתי בקונים רבים אשר קיבלו במהלך הבניה ואף בשלב ההתרים התראה כי המחיר עליו הם בנו כלכלית ואותו הם תיכננו השתנה ואינו רלוונטי יותר, סוגיה זו יכולה לייצר בעיות רבות , כאשר אנו קונים דירה מקבלן המחיר אותו נשלם הוא המחיר הסופי אותו נסגור מול הקבלן.

קבוצת רכישה תלות הדדית

כאשר אנו מצטרפים לקבוצה כשמה כן היא  קבוצה , כל בעיה שיכולה להתעורר אצל אחד "מהשותפים" לפרוייקט , כגון אי יכולת עמידה בתשלומים, בעיתיות בגישה בעבודה משותפת ובהחלטות יכולה לגרום תסכול רב וללא מנהל קבוצה חזק אנו עלולים למצוא את עצמנו במאבקים פנימיים או בבעיות  כספיות כאשר חלק מחברי הקבוצה אינם יכולים להתמודד עם תשלומים, או מתנגדים נמרצות למהלך תיכנוני בפרוייקט.

מי מוביל את הקבוצה

קבוצות מסויימת בהן נתקלתי  מוקמות בידי "חובבנים", יזמים קטנים, עו"ד ועוד מיני , כל אלה למעשה מוכרים חלום בתצורה של הדמיה , תאריך סיום הבניה ועוד, אך בסופו של דבר נדל"ן הוא עסק למקצוענים בלבד ולאנשים בעלי נסיון ולכן כדאי לבדוק היטב את ההיסטוריה של מקים הקבוצה , כמה קבוצות מאחוריו, והחשוב מכל כמה קבוצות הוא הקים ואכן קיים בניין עומד על תילו, ובמידה וקיים כזה בנין לא יזיק לשוחח עם הדרים בו.

מיסוי

יתרונות המיסוי אצל קבוצות רכישה הסתיימו , ולכן כדאיות כלכלית של הצטרפות לקבוצה כזו צריכה להיבדק  מול אופציות הרכישה מקבלן והיתרונות הגלומים בקניה מקבלן.

סיכון יזמי

זכרו שכאשר אנו מצטרפים לקבוצות רכישה אנו לוקחים את הסיכון היזמי על עצמנו , כל תקלה , עיקוב בזמנים , בעיה מול רשויות התיכנון ועוד , הם הבעיה של חברי הקבוצה .

לסיכומו של דבר

ישנן  בעיות רבות בצורת התארגנות זו , ויש לשקול כניסה לקבוצת רכישה במיוחד לאור גישת רשות המיסוי , אך כל מקרה לגופו  נתקלתי בקבוצות רכישה מצויינות ומארגני קבוצות מקצועיים שבנינים רבים עומדים על תילם והרוכשים בהם אכן זכו בדירה במחיר אטרקטיבי אך לחילופיין ישנן קבוצות רבות שעד נכון לכתיבת שורות אלה עדיין מחכים לתחילת הבניה או לחילופיין פרוייקטים שתקועים.
ולכן יש לבחון כל מקרה לגופו כמובן בהתאם למצבכם הכלכלי אין מצב משקיע בעל כספים רבים מול זוג צעיר הגר בשכירות ומידת הסיכון סיכוי שכל אחד מהם יכול לקחת.


 

מנהל מקרקעי ישראל
לשכת שמאי מקרקעין בישראל
התאחדות הקבלנים
משרד הבינוי והשיכון
Ministry of Industry
משרד האוצר
כל מה שחובה לדעת כשקונים דירה, מוכרים דירה ומשקיעים בנדל"ן
קבוצת נדל״ן דיל