קניית דירה - בדיקת דירת יד שניה

באתר זה תוכלו למצוא תוכלו למצוא את כל מה שחובה לדעת שקונים דירה , את הסודות החשובים שיובילו אותכם לקניית דירה בצורה הבטוחה ביותר והמתאימה והטובה ביותר עבורכם.


בפרק זה אסביר את הנקודות הבאות :

  • הבדיקה הפיזית של הדירה מה חשוב לבדוק.
  • ממה יש להיזהר בזכרון דברים.
  • איך נימנע מהונאות וסכנות בקניית דירה.
  • ועוד נושאים שחובה לדעת כאשר קונים דירת יד שניה.

בדיקת דירת יד שניהבפרק זה אסביר את הבדיקות אותן יש לבצע בקניית דירת יד שניה , הפרק מחולק לשני חלקים -

הבדיקה המשפטית - בדיקה זו יבצע העו"ד שהתמחותו היא מקרקעין , אסביר בקווים כללים את הבדיקה שאותה הוא יבצע.

הבדיקה הפיסית - שבה אתן קווים כללים מה צריך לבדוק ומה יש לחפש ,את הבדיקות רצוי ואף מומלץ בדירות מסוימות לבצע על ידי חברות בדק בצורה מקצועית, בדיקה מסוג זה תבטיח שאכן הדירה שאותה אתם קונים נקייה מפגמים נסתרים.

לחצו כאן על מנת לבצע בדיקה יסודית שתשלול פגמים נסתרים ולשלול בעיות חריפות שעלולות להתרחש

הבדיקה המשפטית

הבדיקה הזו נערכת על ידי עו"ד שייצג אותכם ובשום אופן לא על ידי שום גורם אחר כמו כן חובה בכל אופן לקחת עו"ד שמתמחה בנדל"ן, שוק עו"ד בישראל מוצף ולא כל עו"ד יכול לעלות על הפרטים הקטנים שלפעמים הם הקריטים ביותר!, העצה שלי היא ככול שיש יותר שערות לבנות לעו"ד המייצג אותכם כך יטב.
בהמשך כתבתי מדריך המתאר את התהליך המשפטי בקניית דירה.

אין לחתום על זכרון דברים בשום אופן

גם אם נראה לכם שמצאתם את נכס חלומתכם ובמחיר שמהווה הזדמנות שלא תחזור ומוצא לכם זכרון דברים בטענה הנשמעת לרוב לכדהלן : "על מנת לקצר ענינים, יש המון קונים שמעונינים בדירה היא תחטף מחר אם לא תחתמו ".

בשום אופן אין לחתום על כלום ללא סידרת הבדיקות שיתאורו בהמשך, ישנם סיפורים רבים על זכרון הדברים שנחתם ולאחר החתימה התגלו בעיות ניכרות בנכס מרמת שיעבודים,עיקולים,חריגות בניה ועוד רבות וטובות אך זכרון הדברים הוא מסמך משפטי מחייב ולכן יש להיזהר מנושא זה!.


את הבדיקה המשפטית הזו יערוך העו"ד אך חשוב שנבין מה מתרחש ואיך הדברים מתרחשים, נחלק את הבדיקה לחלקים לכדהל"ן :


בירור פרטי הנכס

מס גוש וחלקה אם לא ידוע לכם מספר הגוש והחלקה ניתן לברר זאת באתר שער הממשלה

הוצעת נסח טאבו

בלשכת רישום המקרקעין, לפי הגוש והחלקה של הנכס ניתן לעשות את הפעולה גם דרך האינטרנט באתר את נסח הטאבו כדאי להוציא פעמיים ראשונה בתחילת המשא ומתן ופעם שניה לפני החתימה על ההסכם

בדיקת בעלות על הנכס

בדיקה שהבעלות היא של מי שמציג את עצמו כבעל הנכס וודאו זאת מול תעודת הזהות.

בדיקת קיום הערות אזהרה, עיקולים, משכנתה על הנכס,שיעבודים

רשויות המס - בדיקה האם ישנו חוב מס שבח או חוב אחר על הנכס.

מחלקת ההנדסה בעיריה - נבדוק את תוכנית התב"ע החלה על הדירה כפרט ועל האיזור ככלל, יש לבצע בדיקה האן יש בדירה שימוש חורג ביחס ליעוד שלה האם ישנה בניה לא חוקית והאם קיימים חובות לא מדווחים לערכיה, האם קיים היטל השבחה ועוד תת בדיקות רבות אותן יכול ומיומן לבצע רק עו"ד.

הבדיקה הפיזית

הבדיקה הפיסית של דירה יכולה להתבצע על ידי חברות "בדק בית" המצויות בשוק, כאשר אנו קונים דירת יד שניה אנו צריכים להבין כי ככול שהיא נבנתה במועד רחוק יותר כן צפויים תקלות יותר בתשתיות חשמל, אינסטלציה ועוד.

כאשר אנו קונים רכב יד שניה רובנו ככולנו לוקחים את הרכב למכוני בדיקה הסוקרים את הרכב לעומק , המוזר הוא שבתרבות שהתפתחה בישראל קוני דירה "חוסכים" את מאות השקלים הכרוכים בבדיקת דירה על ידי בעלי מקצוע.

לעיתים "חסכון" כזה יכול להוביל לבעיות שיתגלו בהמשך שיגרמו לנו להוציא עשרות אלפי שקלים על שיפוצים.

הבדיקה הפיזית כוללת את הנושאים הבאים לדוגמא  :

איתור סדקים - סדקים יכולים להעיד על בעיות חמורות במבנה כגון שקיעה, אי יציבות יסודות, או לחילופיין סדקים כתוצאה מבלאי טיבעי, בעל מקצוע יכול לעמוד על הצורך בכך.

רטיבות - רטיבות במבנה יכולה להעיד על מספר גורמים כגון : צנרת פנימית בדירה שהינה פגומה, צנרת מרכזית בבניין פגומה או בדירה השכנה , נושא זה מטריד רבים הקונים דירה ישנה, ושוב בעל מקצוע יכול להעריך את חומרת המצב.

אינסטלציה - בדיקות אלו נועדו להבטיח את הצנרת הפנימית בדירה ואת תקינותה.

ישנן עוד בדיקות רבות שמטרתן לוודא כי בדירה אותה אתם עומדים לקנות אכן אין ליקויים משמעותיים אותם רק בעל מקצוע יוכל לאתר ולזהות, הדבר המוזר בעיני הוא שקוני דירות יחסכו בבדיקה בדירה ששוויה מעל מליון שקל אך לא יחסכו לעולם בקניית רכב שערכו 50,000, את זה לעולם לא אבין.

על מנת לבצע בדיקה יסודית שתשלול פגמים נסתרים ולשלול בעיות חריפות שעלולות להתרחש לחצו כאן 

זכרו כי ידע שווה כוח , בעזרת אתר זה תוכלו לבצע את קניית הדירה בצורה הבטוחה ביותר במינימום התקלות האפשרי , כל מה שחובה לדעת שקונים דירה .

לחצו פה לתחילת המדריך - קניית דירה

מנהל מקרקעי ישראל
לשכת שמאי מקרקעין בישראל
התאחדות הקבלנים
משרד הבינוי והשיכון
Ministry of Industry
משרד האוצר
כל מה שחובה לדעת כשקונים דירה, מוכרים דירה ומשקיעים בנדל"ן
קבוצת נדל״ן דיל