קניית דירה - התהליך המשפטי , מה חובה לדעת , מה חובה לבדוק

באתר זה תוכלו להבין את הסודות החשובים שחובה לדעת בקניית דירה, ותבינו איך לבצע את קניית הדירה בצורה הבטוחה והנכונה ביותר , על מנת שתבצעו את העסקה הטובה ביותר .

בפרק זה אסקור את הנושאים הבאים :

  • איך בנוי התהליך המשפטי בקניית דירה?.
  • מה חובה לדעת על התהליך המשפטי בקניית דירה?
  • איך לבחור את העו"ד הטוב ביותר עבורנו.
  • אלו בדיקות יבצע העו"ד מטעמנו.
  • וכל מה שחובה לדעת על התהליך המשפטי בקניית דירה.


התהליך המשפטי בקניית דירה הנו תהליך מורכב ויש לבצעו על ידי עו"ד בלבד.

עו"ד יכול למנוע מאיתנו מפחי נפש עצומים שיובילו אותנו לאובדן כספי עצום ולכן אין להקל ראש בבחירת העו"ד המתאים.

אין אני יכול ללמד אותכם על כל רזי המקצוע אך אני כן מעוניין ללמד אותכם בראשי פרקים את התהליך המשפטי הכלול בקניית דירה דבר שיקל עלכם לבצע את הבקרה המתאימה ויתן לכם ביטחון נוסף בתהליך של רכישת הדירה , וכך שתוכלו לשאול את השאלות הנכונות.


בדיקות שיש לבצע על העו"ד שנשכור את שירותיו :

תחום ההתמחות של העו"ד
השוק היום רווי בעו"ד יש לבדוק את האם העו"ד אכן מתמחה בנדל"ן בדיוק כמו שלא נלך להתייעץ עם רופא שיניים בבעיות עיניים .

רישום העו"ד
יש לבדוק האם העו"ד אכן רשום כעו"ד בלשכת עורכי דין .

שיחה מקדימה
יש לבדוק בשיחה את טיבו האם הוא משדר לנו נעימות וביטחון והאם אנחנו מרגישים שמולנו אדם רציני ובעל מקצוע שאכן קשוב לנו והוא בעל הניסיון לבצע את העסקה את כל הנתונים הבאים ניתן להבין בשיחה מקדימה.

המלצות מלקוחות קודמים
יש לבקש המלצות מלקוחות קודמים בהם הוא טיפל עדיף מהכרות ראשונה שלנו , יש לוודא שלעו"ד המטפל יש ביטוח מקצועי כך שבמקרה של בעיות שייווצרו עקב טעות מקצועית שלו יהיה את מי לתבוע.

שימוש באינטרנט
היעזרו באינטרנט על מנת לראות ולקבל רקע על העו"ד על טיבו , תלונות עליו, תיקים בהם הוא טיפל - גוגל הוא כלי מצוין על מנת לזהות מי עומד מולנו.

שכר עו"ד
זול עולה ביוקר - עמלה על שירותים משפטיים עומדת על חצי אחוז עד אחוז לעו"ד מהמשרדים הגדולים והמובילים, אחוז וחצי מסכום העסקה ישולם בנפרד בקניית דירה מקבלן לעו"ד מטעם הקבלן על תהליך הרישום והפרצלציה , על תתפתו לעו"ד שמוכן לקחת את העמלה הנמוכה ביותר זכרו את המשפט זול עולה ביוקר בעסקאות נדלן מודבר בממון רב.

בדיקות אותם יבצע העו"ד מטעמכם :
עורך הדין מטעמנו יבצע את הבדיקות שאפרט אך יש להבין את התהליכים והבדיקות אותן הוא יבצע על מנת שנוכל לשאול את השאלות הנכונות ולבקר את התהליך
והאם הבדיקות הנ"ל בוצעו ומה היו התוצאות.

בדיקת זכויות המוכר בנכס
העו"ד יבדוק את מצבו המשפטי של הנכס , האם יש עליו שעיבודים , עיקולים , האם הוא רשום על שם המוכר ועוד.
מטרת הבדיקות הוא לזהות את "כשרות" העסק ולצפות את הבעיות שיתכנו על מנת להגן על הקונה בשלב החוזי , או לפסול את העסקה לעתים במידה וישנם בעיות אקוטיות.

בדיקות ברשות המקומית
העו"ד יבדוק את מצבו הפיסי של הנכס ביחס למצבו התכנוני , האם זכויות הבניה בנדירה נוצלו במלואם האם ישנם חריגות בניה ועוד עשרות פרמטרים שיכולים
להוות בעיות חמורות לקונה בעת רכישת הדירה.

בניית לוח תשלומים
מטרת לוח התשלומים הוא לדאוג שלקונה תהיה ההגנה המקסימלית על מנת שהכספים שיעברו לידי המוכר יעברו באופן כזה שהמוכר יעביר את זכיותיו בנכס וישלם את חובותיו לרשויות על הדירה כך בסופו של התהליך הדירה תהיה נקיה מכל התחיבות קודמת של המוכר והקונה יקבל לידיו נכס נקי משעבודים, התחייבויות שונות אם לרשויות המיסים ואם לרשות המקומית וכדומה.נקודה אישית וכמה מילים על התהליך המשפטי וחשיבות עורך הדין
אני מעוניין להוסיף כמה מילים מנקודה אישית מכיוון ששמעתי טענות אלו מצד לקוחות שלי שוב ושוב ולכן אני מעוניין להסביר ולהבהיר את חשיבתו של העו"ד בעסקאות נדל"ן - ואסביר זאת בדוגמה בה נתקלתי לאחרונה.לקוחה ובעלה פנו אלי לייעוץ, הם עומדים לקנות דירה בפרויקט יוקרתי באזור השרון, הדירה ממוקמת בקו ראשון לים בבנין חדש ומן הסתם עלותה של הדירה היא כמה מליוני שקלים , שאלתה הייתה פשוטה.

אנו קונים את הדירה בבנין עקב המלצה של זוג חברים קרוב שכבר קנה את דירה בפרויקט ועורך דין מטעמו כבר ערך חוזה מצוין מול הקבלן ואנו מעוניינים לחסוך את שכר טירחת העו"ד על ידי כך שנשתמש בחוזה שניסח העו"ד שלהם , מהיכרותי עם העו"ד ומהמשרד אכן מדובר בעו"ד מהשורה הראשונה ואין לי ספק קל שבספקים שאכן הוא התעקש על כל פרט עם הקבלן , בדק על קוצו של יוד כל סעיף.

אבל פה מגיע האבל הגדול אותו הסברתי ללקוחה - אנשים טועים , עו"ד הינם אנשים, בחיים ישנם מצבים שאינם צפויים, ולכל עו"ד ישנו מושג שנקרא הביטוח המקצועי.

במקרה והעו"ד מטעמנו פספס, שכח, השמיט, ישנו גב רחב מאוד שנקרא הביטוח המקצועי , כאשר נבצע את הבדיקה עם עו"ד מטעמנו בכל מקרה של מחדל מצד עורך הדין שלנו נוכל לתבוע ולקבל את כספנו בחזרה ולא נעמוד בפני שוקת שבורה.

לשמחתי ולשמחתה היא שמעה לעצתי, בעסקאות נדלן ישנם מוקשים ומצבים מתפתחים רבים מספור , כל רוכש "חפציבה" שקנה דירה ללא ליווי משפטי יכול לספר לכם על כך ולדאבוני ראיתי משפחות שלמות מתפרקות עקב מקרה "חפציבה" והשלכותיו.

במידה והיה מעורב עורך דין בעסקאות אילו, היו נמנעים הרבה מפחי נפש - יש מקומות שאסור לחסוך בהם.זכרו כי ידע שווה כוח , בעזרת אתר זה תוכלו לבצע את קניית הדירה בצורה הבטוחה ביותר במינימום התקלות האפשרי , כל מה שחובה לדעת שקונים דירה .

לחצו פה לתחילת המדריך - קניית דירה

מנהל מקרקעי ישראל
לשכת שמאי מקרקעין בישראל
התאחדות הקבלנים
משרד הבינוי והשיכון
Ministry of Industry
משרד האוצר
כל מה שחובה לדעת כשקונים דירה, מוכרים דירה ומשקיעים בנדל"ן
קבוצת נדל״ן דיל